Soru - Cevap

Vücudun hangi bölgelerine masaj yapılamaz

Vücudun hangi bölgelerine masaj yapılamaz

Soru Gönderen: Suat YÖRÜMEZ

Hocam merhaba benim sormak istediğim sorum şu Vücudun hangi bölgelerine masaj yapılamaz bunun bir örneği var mıdır? Yoksa her şekilde masaj yapılabilir mi?

Uzmanın Cevabı

Bedendeki kaslara masajlar uygulanır tabii ki bir takım eklemlerde de fayda sağlar hareketlilik anlamında bir takım ten donlarda bağ dokuda işe yarar masajı kasın az olduğu veya kemiğin çok olduğu yerlerde basınıza dikkat etmeniz gerekir tabii ki yine masajınızı yapmanız gerekir. Örnek verebilir belki kafamızda kas hissetmeyebiliriz olmasına rağmen daha çok kemik gelir elimize ama başta bile kafamıza masajı belli tekniklerle belli basılarla yapabiliyoruz.

Bir takım rahatsızlıklar olabilir boyun fıtığı omurilikte eğrilikler bel fıtığı kemik erimesi ve dolayısıyla osteoporoz gibi kemikte kırılmalar olabilir işte bu durumlarda ya dokunmuyoruz ya da fıtık gibi durumlarda doktorunun onayıyla nasıl bir masaj yapılacağı kendisi tarafından doktoruna sordurulup ona göre bir uygulama yapılıyor.

Bedenin her yerine masaj yapabilirsiniz ama uygulayacağınız masajın tekniği ve baskınız önemlidir örneğin kişinin böbrekleri ile ilgili sıkıntısı var sa o bölgeye masaj yapılır ama baskıyı çok doğru ayarlamanız gerekir. Diyelim ki bel fıtığı varsa beline dikkat edersiniz. Ama kemikli bölgelerde her zaman eliniz yüzeyden geçer ve baskı ayarlanabilir. Bir de atardamarlara yani ana damarlara dikkat etmek lazım o bölgelerde baskı ayarlanması gerekir ya da dokunulmaması gerekir.

1 Yorum

  • Arkadaşıma uyguladığım masajlara çok rahatlatmıştırım onu. Masaj yapılmayan yer olmaz vücutta, fakat yanlış hamle yaptığınızda ciddi sıkıntılar doğurabilir.

Yorum Yap