Soru - Cevap

Uyku Sorunu Yaşıyorum

Uyku Problemi

Soru Gönderen: GüLsemin Canayakın

Günüm yorucu geçmesine ve vucüdumun yorğun olmasına rağmen, gece yatmak için yatağa girdiğimde en az 2 – 3 saat uyuyamıyorum, sağa dönüyorum sola dönüyorum yok bir türlü uykum gelmiyor. Doktora gittim bana 2 adet ilaç verdi onları kullanıyorum ama yinede bu sorunu aşabilmiş degilim, bir arkadaşım masaj ile bu problemi aşabileceğimi söyledi, masaj konusunda uzaman ve bilgi sahibi olarak sizde masaj ile uyku problemi mi aşmak mümkün mü ?

Uzman Cevabı

Uyku Sorunu Tedavisi

Refleksoloji Masajı Uykusuzluk, huzursuzluk gibi psikolojik sorunların tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.
Akupresür: Kaşlar arasındaki, iki topuk üzerindeki, el bileklerinin iç tarafındaki ve kafatası tabanındaki basınç noktaları uykusuzluğu rahatlatmak için kullanılabilir.
Akupunktur: Uykusuzluk için spesifik tedavi nedene bağlıdır.
Aromaterapi: Bergamot, lavender, basil, chamomile, neroli, marjoram, veya gül esansiyel yağlarının kullanımı gevşemeyi teşvik eder .

Öneriler

Yatmadan önce uykulu hissedene kadar beklenmelidir.
Sigaradan uzak durulmalı, kafeinli içecekler içilmemeli, şekerli ya da yüksek kalorili atıştırmalıklardan kaçınılmalıdır.
Her sabah aynı saatte kalkılmalıdır.
Yatmadan önce yüksek oranda uyarıcı olan faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
Yatakta dönüp durmaktan kaçınılmalıdır. Bunun yerine kalkıp, dinlendirici bir müzik dinlenebilir veya bir kitap okunabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 4,00 / 5)

1 Yorum

Yorum Yap