Masaj Ansiklopedisi

Tuina Çin Masajı ve Faydaları

Çin Masajı

Tuina Masajı çok eski kökenli bir masaj çeşididir. Yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Tuina masaj teknikleri tedavi için uygulanan bir masaj türüdür, uygularken akupunktur ile bitkisel tıbbın olanaklarından faydalanılmıştır ve Çin Masajı olarakta bilinmektedir.. Çin’de çok yaygın bir masaj türüdür ama ülkemiz için aynı şey geçerli değildir Türkiye’de Tuina masajı yapan merkezler yok denecek kadar azdır. bu merkezlerden biri Bursa’dadır. M.Ö. 2300 yılında Sari İmparatoru’nun yazdığı iç hastalıklar adlı kitabında da Tuina masajına yer vermiştir. Tuina masajını diğer masajlardan ayıran en büyük fark yukarda da dediğimiz gibi tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Çin’de fizyoterapistler ve spor terapistleri hastalarını tedavi ederken Tuina masajını da tedavi süreçlerine dahil ediyorlar.

Tuina masajı Qi adındaki yaşam enerjisinin akışını düzenlediği için birçok masaj özellikle batı masajlarından daha etkilidir. Qi enerjisi Çin tıbbının çalışmalarına göre bedenimizdeki meridyenler doğrultusunda akış gösterir. Enerji bu meridyenler yoluyla bütün organlarımıza,dokulara ve zihnimize ulaşıyor. Tuina masajı yapılırken uygulanan basınç noktaları bu meridyenlerdeki belli noktaları uyarır ve bu enerjinin bütün bedenimize yayılmasını sağlar. Bu sayede kişi fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal açıdan olumlu etkilenir.

Tuina masajı yapılırken harici olarak uygulanan doğal krem ya da kompres Tuina masajına dahil edilebilir. Tuina masajını eklem ağrılarının iyileştirilmesinde, kas ağrılarında rolling metodunu kullanarak uygulayabiliriz. Dahili hastalıkları ise akupressür merkezlerine parmak uçlarıyla basınç uygulama metoduyla tedavi edebiliriz. Tuina masajı bu metotların dışında bir de geleneksel metotlarla uygulanmaktadır.

Bu denli çok amaçlı uygulanan Tuina masajının şüphesiz birçok faydası da vardır. Bu faydalardan biraz bahsetmek gerekirse şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle Tuina terapisi stres ve gerginliğe bağlı rahatsızlıkların tedavisinde çok başarılı olmuş bir masaj türüdür. Tıpta uygulanan tedavileri desteklemek amacıyla kullanılması sonucunda oldukça pozitif neticeler alınmıştır. Tıpta Tuina yardımıyla tedavi edilen hastalıkların en başta gelenlerini şöyle sıralayabiliriz.

1) Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde.

2) Uyuma problemi yaşayan hastalarda.

3) Depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarında.

4) Hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin çözümünde.

5) Adet düzensizliklerinde ve adet sancılarını gidermede.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 3,50 / 5)

Yorum Yap