Masaj Ansiklopedisi

Taş Masajı Faydaları Nelerdir

Taş Masajı Faydaları

Bu masaj adından da anlaşılacağı gibi volkanik taşlarla yapılan bir masaj türüdür. Bu taşlar masaj yapılmadan önce genellikle 34 derece ısıtılır. Bu ısıtılmış taşlar masaj yaptıracak olan kişinin vücudu üzerinde hareket ettirilir. Daha sonra kişi sırt üstü yatar ve taşlar bu sefer de elleri, kolları ve parmakları üzerinde hareket ettirilir. Bütün bu bölgelere masaj uygulandıktan sonra en son olarak kişinin sırasıyla boynuna, başına ve yüzüne masaj uygulanır.

 

Taş masajının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz

  • Her türlü dolaşım sistemi uyarılarak iyileşmeyi artırmış oluruz.
  • Kaslar gevşeyerek yumuşar.
  • Kaslardan toksinler atılmış olur.
  • Stressiz derin bir rahatlama hissi uyandırır.
  • Ağrıları dindirir ve kas kasılmalarını ortadan kaldırır.
  • Sakinleştirici bir görev üstlenir.
  • Ruhsal iyileşmeye katkısı büyüktür.

Bunlar masaj yapılan kişiye sağladığı faydalardır bunların dışında bir de masaj terapistine sağladığı faydalar vardır. Masaj terapisti masaj yaparken ellerinden omuzlarına kadar yani bilekleri ve kollarındaki gerilme ve kas sıkışmaları geçer bu sayede de terapist daha uzun ve verimli masaj yapabilir. Ama asıl görev taşlarındır bu yüzden de terapistin masaj yaparken ki parmak ve bileklerinde oluşabilecek gerilmeler en aza indirgenir.

Masaj yaptıracak kişi masaj yapmadan önce herhangi bir hazırlık yapmak zorunda değildir. Burada görev masaj terapistinindir. Masaj terapisti masajdan önce taşları uygun sıcaklıkta tutmalıdır. Yani ısıtması gerekiyorsa ısıtmalı ya da soğutması gerekiyorsa soğutmalıdır. Bazen her masaj her insan için uygun olmayabilir ama bu masaj için böyle bir ayrım söz konusu değildir. Herkese uygulanabilecek türde bir masajdır hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Bu masajda kullanılan taşlar asırlardır kullanılan bir yöntemdir zamanında Amerikalı Kızılderililer terleme odalarında kullanırlarmış ama resmileştirilmesi 1993 te Mary Nelson Hannigan tarafından yapılmıştır ve . Çok az sayıda bu konu üzerine araştırma yapılmıştır ama genellikle tercih edilen ve memnun kalınan bir masajdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 3,00 / 5)

Yorum Yap