Hamam

Tarihte Hamam Kültürü

Eski Çağlarda Hamam Kültürü

Hamam insanlar için konfor, temizlik, canlılık, sağlık, manevi huzurun, dinlenmenin, ruhun təzelendiği mekan sayılır. Tarihe dönüp baktıgımızda temizliğin eğlence ile biraraya getirilerek sosyal yaşamın bir parçası yapıldığını görebiliriz. Bu kültürünün tarihi ise çok çok eskilere dayanır.

Eski hamamlar
Çeşitli halkların folklöründe hamamla bağlı deyimler, atasözleri, şarkılar, şiirler olması tesadüfi sayılmamalıdır. Dünyada ilk hamamın nerede yaratıldığı konusunda net ve somut bilgi yoktur, ama çoğu araştırmalarda ilk hamamın oluşturulması fikrinin Doğu’ya mensup olduğu iddia edilir. Bazı tarihi araştırmalara göre, hamam kültürü eski Sümerlerden başladı. Örneğin, tarihi kaynaklardan birinde Sümer kralı Bilqamısun özel bir yerde su ile yıkanmasına dair bilgiler var.

Tarihte Hamam Kültürü

Tarihte Hamam Kültürü

Eski Çağlarda Temizlik Kültürü

Suyu kutsal sayan eski Hindular da günahlarından arınacakları düşüncesi ile yıkamak için akarsuları tercih ederlermiş. Genellikle ayrı ayrı ulusların tarihinde eskiden günahlardan kurtulmak, saflaşmak için suda yakalanmak rituallarının gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Bu nedenle, eskiden su ile yakalanmak için kullanılan yerler tapınak gibi kutsal mekan olarak onaylandı. Eski kaynaklarda «Hamam” sözü «ısıtmak”, “sıcak etmek” anlamını verir. Antik dönemlerde yaşamış insanlara belli oluyor ki, sıcak suda yıkanmak yorgunluğu çıkartmakla birlikte, bir çok hastalığı engeller.

Suyun boşuna hayat, dirilik ve gençlik kaynağı adlandırılması tesadüf değildir. Tarih eski zamanlarda Hunlar, Hazar Türkleri, yunanlar, Romalılar, Yahudiler, Arapların yıkanmak için havuzlar inşa ettikleri yönündeki bilgilerle zengindir.

Eski Çağlarda Hamam Kültürü

Eski Çağlarda Hamam Kültürü

Bazı kaynaklara göre, dünyada ilk örtülü sosyal hamam M.Ö., 2500 yılında yapılmıştır. Yıkanmak için örtülü yerlerin inşa tarihi eski Anadolu, Roma, Hindistan, Yunanistan, Mısır adına bağlanır. Çok sonraları hamamdan sadece temizlik mekanı olarak değil, aynı zamanda kültürel, sosyal, sağlık amacı ile kullanmışlardır. Birçok halkların tarihinden belli olur ki, dinlenmek, şiir yazmak, yorgunluktan kurtulmak için de en rahat yer tam olarak sosyal hamamlar seçilirmiş. Bugün dünyada en popüler hamamlar Türk, Fin, Rus ve Japon hamamlarıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 4,50 / 5)

1 Yorum

  • Yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten bizi onurlandırdınız. Türk tarihindeki önemi çok büyük hamam kültürümüzün

Yorum Yap