Masaj Ansiklopedisi

Spor Masajı Faydaları

Spor Masajı Teknikleri

Spor yaparken, spor yapmadan önce ya da spordan sonra yapılabilecek bir masaj türüdür. Bu masajı klasik olarak bildiğimiz masaj türünden ayıran özellik bu sporun ritim miktarının baskı miktarının ve süresinin farklı olmasıdır. Yapılan spora göre masaj şekli değişmektedir ve bu masaj genellikle uyarıcı hareketlerden oluşur. Masaj süresi uygulanan bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bu masaj sayesinde vücudunuzdaki yorgunluk hissinden kurtulur kas gerginliği, kramp ve krampa bağlı olan kas ezilmesi, lif kopmaları gibi tehlikelerden korunursunuz. Kan dolaşımını hızlandırarak size enerji veren gıdaların dokulara daha basit ve hızlı ulaşmasına imkan sağlar. Kalp ritmini ayarlayıp dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlar. Bedensel rahatlamanın yanı sıra ruhsal rahatlama da sağlayarak kişinin sakinleşmesini sağlar ve miskin olan bedeni zindeliğine kavuşturur.

Spor masajının birçok etkisinden bahsettik ve bu etkileri göz önünde bulundurursak bu masajı yapmamızın birçok nedenini sayabiliriz. Hepsini sayamasak da en azından en önemlilerine değinmek isterim mesela spordaki başarıyı olumlu yönde etkiler ve spor yapan kişinin mücadeleden önce daha iyi bir başlangıç yapmasına olanak sağlar. Bu şekilde mücadeleye başlamış bir sporcunun mücadele sırasında psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Mücadele esnasında oluşabilecek sakatlıkları engeller. Nedenlere baktığımız zaman bir sporcu için en önemli noktalara değindiğimizi fark etmişsinizdir. Genel olarak spor masajının faydalarından bahsetmiştik şimdi bunlara daha ayrıntılı bir şekilde göz atmamız gerekirse spor masajının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sinir ve kas ağrılarını azaltır.
  • Egzersiz yaparken gerginlik ve huzursuzluk hissinden kurtarır.
  • Yaraların ya da incinmelerin kısa sürede iyileşmesini sağlar.
  • Kas sıkışmasına engel olur.
  • Tedavi sürecini en aza indirir.
  • Bedensel stresi azaltır.

Kısacası spor yapmadan önce sizi spora en elverişli hale getirir, spor yaparken en rahat şekilde spor yapmanızı sağlar ve spordan sonra yorulan bedeninizi gevşetip rahatlamasını sağlar. Bunlarda bir sporcunun spor yapmak için en çok ihtiyacı olan koşullardır. Aksi halde her spordan sonra hamlamış bir vücutla günlerce miskin bir şekilde yatabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, ortalama: 3,67 / 5)

Yorum Yap