Masaj

Spa nedir? Spa Kuralları nelerdir?

Spa Kuralları Nelerdir

SPA Nedir?

Gün geçtikçe ülkemizde SPA merkezleri giderek artmakta, masajlar ve SPA bakımları popüler hâle gelmektedir. Peki ama SPA ne demek, ne anlama geliyor, faydaları nedir ? diye soranları duyar gibiyim.

SPA nedir ve ne anlama gelir?

SPA sözcüğü Latincede “Selus Per Aqua” yani Su ile Gelen Sağlık yada Sudan Gelen Sağlık anlamlarına gelir. Doğrusu tarihe dönüş baktığımızda SPA’nın kökenlerinin Romalılara dayandığını görebiliriz. İlerleyen zaman içerisinde Avrupa’ya yayılan SPA temel olarak su ile yapılan vücut ve cilt bakımları ile terapileri kapsar. Bu hizmetlerin sunulduğu mekanlar ise SPA Merkezi olarak tanımlanır.

Spa bakımlarının temeli her ne kadar su ile olsa da, aromatik yağlar, şifalı taşlar, ve tarihten günümüze kadar gelmiş popüler masaj teknikleri de uygulanmaktadır. Spa bakımlarının stres atıcı masajlardan cilt ve vücut bakımlarına ve selülit tedavisine kadar bir çok çeşidi vardır. Spa bakımları ve masajlar ile günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak, ruhen ve bedenen rahatlamak, yüz ve cilt bakımı ile canlanmak yani her türlü terapiden faydalanmak mümkündür.

 

Spa’da ne giyilir, Spa kuralları nelerdir?

SPA merkezlerine ilk kez gidecekler için SPA bakımları sırasında ne giyileceği/giyilmesi gerektiği ve SPA merkezinin kuralları biraz gerginlik yaratan bir merak konusudur ama spa merkezlerinde kesinlikle gerginliğe yer yok çünkü, kapıdan ilk girişinizden itibaren ortamdaki atmosfer ve müziğin etkisiyle rahatlamaya başlayabilirsiniz.

Birçok Spa merkezi müşterilere havlu, bornoz, peştemal ve terlik vermektedir. Saunaya veya Hamama mayo, bikini gibi kıyafetleriniz ile girilebilirsiniz ancak masaj sırasında vücudunuzdaki enerji dolaşımını etkileyecek lastikli üstlerin giyilmemesi altın, gümüş gibi takıların çıkarılması önerilir.

Genel olarak Spa merkezlerinin kuralları aynıdır ve doğrudan müşterileri rahatlatmaya yöneliktir. Duş alma ve terapiye hazırlanmak için randevulara en az 15 – 20 dakika önce gelinmesi tavsiye edilir, Ayrıca masajdan tam zamanlı yararlanabilmeniz açısından da önemlidir.

Terapi ve masaj öncesinde sağlığınız açısından vücuttaki sorunlu bölgeler ile ilgili masaj uzmanı yada terapistlere kesinlikle bilgi verilmelidir. sunulan hizmet esnasında vücudunuzun sorunlu bölgesine yanlış bir işlem uygulanmaması için önemlidir. Dinlenme amaçlı kullanılan spa alanlarında tam bir rahatlık ortamı sağlamak için spa hizmeti alanların cep telefonlarını soyunma odalarında bırakmaları genel olarak zorunlu tutulur. Spa’da ne giyilir, kuralları nelerdir ? dışında kalan kurallar, öneriler ve ekstra bilgileri hizmet alacağınız spa merkezini telefon ile arayarak yada spa öncesi görevlilerden öğrenmek mümkündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 oy, ortalama: 4,14 / 5)

1 Yorum

  • Sitenizde çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz ve anlatımlarınız çok açıklayıcı oluyor devamını bekliyorum.

Yorum Yap