Masaj Ansiklopedisi

Sırt Masajı Faydaları

Sİrt Masajı

Profesyonelce yapılmış bir sırt masajından sonra duyduğunuz his en güzel hislerden biridir. Gerginliğinizi giderir, kas ağrılarınızı yok eder, ve en önemlisi müthiş bir rahatlama hissettirir. Hepimizde zaman zaman sırt ağrıları olmuştur. Bazen masa başında çok kalmaktan bazen ağır işler yapmaktan ya da yanlış oturma pozisyonundan ve buna benzer bir çok şeyden kaynaklanabilir bu ağrılar, bunların hepsi kas kasılmalarına birer sebeptir. Bu durumda en çok ihtiyacımız olan şey güzel bir sırt masajı olacaktır. Yaptıracağımız sırt masajı kasılan kaslarımızı gevşeterek sebep olduğu ağrıları giderecektir. Masaj geçici iyileştirmenin yanı sıra sağlıklı olmanızı da sağlar. Omurgadan başlayan sinirler bütün vücuda yayılır. Masaj da sinir kasılmalarını gevşettiği için bu da sinir sisteminizin rahatlamasını sağlar.

Sırt Masajı Nasıl Yapılıyor

Sırt Masajı Nasıl Yapılıyor

Peki bu sırt masajını nasıl yaparız? önce masaj yapacağınız kişinin sırına bir havlu koyun sonra havlunun üstünden bir elinizi bel tarafa bir elinizi de enseye koyun soluk alıp vermeniz düzenli olsun ve tüm dikkatiniz ellerinizde olsun. Bu masajın ritmi için önemlidir ayrıca masaj yaptığınız kişinin de soluk alış verişini düzenlemiş olursunuz çünkü bir müddet sonra masaj yaptığınız kişi de sizin nefes alış verişinize uyum sağlayacaktır. Buna serbest enerji denir. daha sonra elinize yağı yedirerek havlunun altından kişinin vücuduna yağı yedirecek şekilde masaj yapmaya başlayın.

 

Sıvazlama hareketlerine gelince ilk önce ellerinizi kişinin beline koyun parmaklarınız baş tarafa baksın bel tarafından omuzlara doğru elinizi kaydırıp oradan omuzların kavisine göre sırtın yan kısımlarına geçip son olarak da yanlardan bel kısmına doğru ellerinizi kaydırın bu hareketi on defa yapın. Sonra tekrar ellerinizi kişinin kaburgaları üzerine koyup buradan yan taraflara doğru ellerinizi kaydırın her kaydırdığınızda elleriniz biraz daha yukarıda olsun enseye gelene kadar bu harekete devam edin. Bu hareket bittikten sonra bu hareketi sıralı olarak yapın yani aynı hareketi bir sağ elinizi kullanarak bir sol elinizi kullanarak yapın bu işlemleri yaparken kendi ağırlığınızdan yararlanabilirsiniz. Son olarak belin yan kısımlarına yoğurma hareketi uygulayarak kişinin tüm sırt kaslarını gevşetmiş olursunuz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 3,00 / 5)

2 Yorum

  • Sırt masajı ciddi anlamda çok güzel ve profesyonelce yapıldığın da kas ağrıları kalmıyor ve insan ne kadar halsiz ve yorgun olursa olsun sizi yormuyor. Sırt masajını bir çok mekanlar yapmakta ve çok kolay bir masaj türü olduğundan herkes beğenecektir.

  • Merhabalar, benim oğlum küçükken sırtıma çıkarıyordum ezdiriyodum belimi. o kadar rahatlıyordum ki anlatamam. Belki herkes bu yöntemi biliyor ama doğru bir yöntemmi yanlış yöntem mi?

Yorum Yap