Masaj Ansiklopedisi

Shiatsu Enerji Masajı

Enerji Masajı

Shiatsu kelime kökeni Japoncadır ve parmak ile bastırmak anlamına gelir. Bu enerji vermek amacıyla yapılan bir çeşit enerji masajıdır diyebiliriz. Aslında bu masaj elle yapılan birçok masajların karışımıdır. Mesela akupresör, anma masajı ve modern tıp birleşerek bu masaj oluşturulmuştur. Bu masaj beden enerjisiyle uygulanan bir masajdır bu yüzden de enerji tıbbı dalında yer alır. Enerji tıbbı araştırmalarında hastalık belirtilerinin bedenimizin yaşam enerjisinin bazı sebeplerden dolayı bazen düşüp bazen yükseldiği için olduğunu savunur.Bedenimizin bu dengesiz enerji grafiği bizi hem kimyasal hem de fiziksel olarak olumsuz etkilemektedir. İşte bu noktada ihtiyacımız olan şeylerden biri şhiatsu masajıdır. Çünkü şhiatsu masajının vücudumuzdaki bu dengesiz enerji dağılımını dengeleme özelliği vardır.

 

Shiatsu masajı nasıl yapılır birazda bundan bahsedelim. Bu masaj tamamen temas ile alakalı olduğu için masaj yapan ile masaj yaptıran kişi arasındaki iletişim çok önemlidir. Bu masajda da diğer masajlarda olduğu gibi basınç noktaları vardır tam olarak olmasa da ortalama 350 ile 600 arasında bir basınç noktası vardır. Sadece basınç ile değil ayrıca sallama, hafif şiddette vurmalar, eklem çalışmaları ve esnetme yöntemleri kullanılarak da bu masaj yapılabilinir. Bu masajı yapabilmek için teknik bilgiye ihtiyaç olmadığı için isteyen herkes bu masajın nasıl yapıldığını öğrenebilir. Bu masajdaki asıl amaç masaj yaptıran kişinin vücut enerjisinin aktif edilmesidir tabi ki bu da hasta ile masaj yapan kişinin enerji alışverişi yöntemiyle olur.

Hemen hemen her masajın herkese olumlu etkileri vardır. Bu masajında diğerleri gibi bir sürü faydası vardır en önemli faydalarını saymak istersek şöyle sıralayabiliriz.

  • Kişiye hafiflik iç huzuru ve dinamiklik katar.
  • Kas gerginliklerinin onarılmasını sağlar.
  • Baş ve sırt bölgesindeki ağrıları dindirir.
  • Zihni temizler ve pratik düşünmeyi sağlar.

Bunların dışında bir de çocuklarda yarattığı olumlu etkileri vardır. Örneğin uyku problemi olan çocukların, kabızlık, agresiflik gibi problemlerini çözmenin yanı sıra stres, depresyon, baş ağrısı, depresyon gibi sorunları ortadan kaldırır. Bu masajın şimdiye kadar hiçbir yan etkisi görülmemiştir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 4,50 / 5)

Yorum Yap