Hamam

Saunanın Faydaları

Saunanın Faydaları

Türk kültüründe önemi büyük olan hamamların, sağlımız içinde birçok faydası bulunmakta. Saunalardaki yüksek sıcaklık, kanımızdaki savunma hücrelerini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor. Vücudumuzdaki gözeneklerin içerisine giren kirleri sıcak hava ve buharın etkisiyle yumuşatarak kese köpük sonrası tüm gözeneklerin kirden arıtılarak açılmasını sağlıyor. Böylece de cildiniz ölü deriden arınarak daha fazla oksijen alıyor.

Mutluluk hormonu ( Endorfin ) arttırıyor

Facebook’da okuduğum bir makalede Finlilerin “bir kadının en tatlı olduğu zaman, saunadan sonraki bir saati” dediklerine dair bir cümle okuyup, bu okuduğum cümlenin de temizlik ile ilgili olabileceğini düşünmüştüm, çok sonra okuduğum bir dergide yayınlanan” Fin hamamı” ile ilgili makalede de buna benzer bir cümle dikkatimi çekti ve o makalede bu durum en basit açıklaması, “sauna’nın sıcağı ve buharında etkisiyle vücudumuzda serotonin ve endorfin mutluluk hormonlarının bol, bol salgılanması, kan dolaşımının hızlanması ile cildimizin pespembe ve pırıl, pırıl bir görünüm kazanıp neredeyse bir gençlik mucizesi yaratılmış olması” olarak açıklanmıştı.

Sauna Kimlere Zararlı

Sauna mucizesi

Fince kökenli bir sözcük olan sauna, TDK ( Türk Dil Kurumu ) internet sitesinde Kuru buhar banyosu ve Bu banyonun bulunduğu yer olarak açıklanıyor. Tarihte odun sobalarını av etleri ile yakaladıkları somon balıklarını pişirmek için kullanan Finliler, çok geçmeden bu sıcak mucizenin gençlik ve sağlık kaynağı olduğunu keşfetmişler.

Saunaya girildiğinde, vücut ısısı 38 derece ve cilt ısısı da 40 dereceye kadar çıkar. Vücudumuzdan ter tanecikleri hemen süzülmeye başlar, kanımızdaki savunma hücrelerinin sayısı artarak zararlı bakteri ve virüsler etkisiz hale gelir. 3 Haftada bir kez de olsa saunaya gitmek soğuk algınlığına önlem olması içinde çok önemlidir. Bağışıklık sistemi güçlenir, salgılama hızlanır, kalp ve dolaşım sistemi canlanır, ölü deri vücuttan atılır. Sauna’da terleyen vücut bez veya süngerle ovularak yıkandığında kan dolaşımı kolaylaşır, ölü deri temizlenir, bedeni dinlendirir ve vücuda doğal peeling sağlar.

4 Soruda Hamam

Hamama Giderken Ne Götürülmeli ?

Hamamda artık her şeyi satıyorlar ama siz para harcamak istemiyorsanız, bu durumda hamama giderken sabun, hamam tası, terlik, peştamal ve lifinizi yanınıza alın.

Hamama Ne Sıklıkla Gidilmeli ?

Sağlığınız açısından problem olmadığı sürece internet üzerindeki çoğu kaynak ve kullanıcı yorumları 2 haftada bir hamama gitmenin bedeni ölü deriden arındırmak için yeterli olduğunu gösteriyor. Masaj yaptırmak ve bedeninizi dinlendirmek gibi bir düşünceniz varsa haftada bir de hamama gidebilirsiniz.

Hamama Kimler Gidemez ?

7’den 70’e hamama girmek sağlık açısından çok, çok önemlidir. Uzmanlar kalp, yüksek tansiyon ve astım rahatsızlığı olan kişilerin çok sıcak bölgelerde değil de ılık ortamlarda hamam nimetlerinden faydalanmalarını öneriyor, hamamda uzun süre vakit geçirmesini ve hamama sık sık gitmesini önermiyorlar.

İyi Bir Tellak Nasıl Olur ?

İstanbul Hamamcılar Odası Başkanı Ali Yılmaz, Hamamlarda çalışan tellakların iyi kese yapması ve klasik masaj çeşitlerini bilmesi gerektiğini işaret ediyor. Kese güzel yapılırsa vücuttaki kirli çıkarak gözenekler temizlenir, iyi masaj yapılırsa beden rahatlar ve müşteri sunulan hizmetten memnun kalır diyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, ortalama: 4,83 / 5)

5 Yorum

Yorum Yap