Masaj Ansiklopedisi

Refleksolojinin Sağladığı Yararlar

Refleksolojinin Sağladığı Yararları

Birçok Hastalığa İyi Gelen Masaj Tekniği

Bireyin masaj tekniklerini ilk olarak kendi el ve ayaklarında uygulaması tavsiye ediliyor. Vücuttaki refleks bölgelerine masa uygulanabilecek toplamda beş basma tekniği vardır. Bunlar başparmak hareketi, ovma hareketi, parmak hareketi, sıkma hareketi ve sıvazlama hareketidir.

Beş basma tekniği bireyde ellere ve ayaklara uygulanabilir. Bu tekniklerde önemli olan kime uygulanacağının bilinmesidir. Tekniklerin uygulanmasında kişinin fiziksel yapısı, yaşı ve anlık sağlık durumu dikkate alınır. Örnek verecek olursak; iri bir insana uygulanacak hareketle çocuklara uygulanacak hareketler farklılık gösterir. İri vücutlu kişiye kuvvetli basma hareketleri uygulanırken, çocuklara hafif ve normal baskıyla masaj yapılır. Masaj tedavisi başparmak ya da başka bir parmağın kenarı kullanılarak basınç uygulanması ve saat yönünde döndürülmesini kapsar. Uygulanan basınç derinken acı vermek zorunda değildir. Refleksolog tarafından uygulanacak olan masaj kısa ancak acısız olacak şekilde tercih edilir. Acı veren seanslara önem verilmez. Seanslar 10 dakikayla 30 dakika arasında değişir. Hastanın şikayetlerinin tek bir seanstan sonra ortadan kalktığı da görülebilir.

Modern tıpta deri bölgelerinin iç organlar tarafından temsil edildiği bilinir. Deri bölgeleriyle organlar aynı sinirleri paylaşmaktadır. Örneğin diyaframa tesiri olan bir durum omuzda acıya neden olur. Bunun nedeni her ikisinin de aynı siniri paylaşmasıdır. Vücuttaki organlar simetrik olduğu için ayakların ya da ellerin her ikisinde aynı bölgeler vardır. Vücutta kalp solda, mide sol ve sağa eşit olmayan şekilde kaymakta, bağırsak ve karaciğer ise sağdadır. Bu nedenle bu organlara denk gelen masaj bölgeleri de ayakta sağ ve solda farklı yerdedir.

Hasta olan ya da ağrıyan organın vücutta bulunduğu bölgeye göre masaj yapıldığından, ağrılı organın bulunduğu tarafın yönüne masaj yapılmalıdır. Örneğin vücudun sol bölümünde bulunan organda ağrı olduğunda sol ayak ya da ele saat yönünde masaj yapılır.

Ciddi rahatsızlığı ya da ağrısı olan kişilerin doktor muayenesine gitmesi önemlidir. Bu masaj yöntemleri yararlı olsa da bazı hastalıklar doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Tıpta masajın sağladığı yararlar tamamlayıcı top olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi tıbbi tedavilere ek olarak uygulanmaları gerekiyor. Bu tedavi yöntemlerinin yan etkisi ya da riski bulunmaz.

Doğal tıpta tedavi yöntemi olarak uygulanan akupunktur günümüzde modern tıpta da tercih edilmeye başlanmıştır. Allah insan vücudunda her şeyi orantılı olarak yaratmıştır ve doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması hiçbir şeyin boşa yaratılmadığını gösteriyor. Bioenerjiyle bazı insanlar yoğunlaşarak sevdiği insana masaj yaptığında tedavinin tesirli olduğu görülmüştür. Masaja tabii tutulan kişinin tesire inanması daha iyi sonuçlar alınmasını sağlamıştır.

Ayağa ya da ele uygulanacak masajlarda bölgede kabarık ve belirgin damarlar olduğunda basıncın yavaş ve yumuşak yapılması gerekir. Buna dikkat edilmediğinde damar zedelenmesi görülecek ve iç kanama oluşacağından morarmalar meydana gelecektir.

En Etkili Doğal Terapi

En Etkili Doğal Terapi

En Etkili Doğal Terapi

Doğal terapi yöntemleri bireyin bedenindeki kendini tedavi etme mekanizması harekete geçer ve vücutta fizyolojik olarak rahatlama görülür. Hastalıkların büyük bir kısmının strese bağlı olduğu biliniyor. Bireyde rastlanan hastalıkları kişinin düşüncelerini etkiler. Üzüntü, endişe, korku gibi duygular ve düşünceler bedende olumsuz etkiler yaratır. Olumsuzlukların neden olduğu denge kaybı bedenin verimli çalışmasını engeller. Hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilmek için insan vücudunun verimli olarak çalışması ve sinir akışının kesintisiz olması gerekiyor. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını ve dolaşımın düzenlenmesini sağlayan reflesolojide uygulanan ayak noktaları uyarıları önem taşıyor. Bu noktalara bağlantılı olan organlar ve hücreler düzenli çalışmaya başlıyor. Bu sayede vücut hastalığa yakalanmadan kendi kendini tedavi edebiliyor.

Vücutta her organ ve bezler kan dolaşımını ve sinir sistemini düzgün çalıştırmak için salgılanır. Salgılanan bezler ve vücuda katkı sağlar ve organizmayı mükemmel çalıştırır. Merkezi sinir sistemi ve vücudun diğer kısımları arasında gelip giden sinir yumakları vücudun telleri niteliğindedir. Düzgün çalışmadığında sinirler birbirine girer. Bunun nedeni sinire yapılan baskıdandır. Masajla birlikte gelen gevşeme sinir ve damarlarda oluşan baskıyı ortadan kaldıracaktır. Beraberinde kan dolaşımı düzelecek, vücutta oksijen zenginliği olarak organların beslenmesi gerçekleşecektir. Refleksoloji koruyucu sağlık konseptindedir ve sinirlerle ilgili pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir destektir.

Refleksolojinin Etkili Olduğu Rahatsızlıklar

Refleksolojinin Etkili Olduğu Rahatsızlıklar

Refleksolojinin Etkili Olduğu Rahatsızlıklar

-Migren

-Bel boyun fıtığı

-Alt ıslatma

-Yürüme ve mator bozuklukları

-Gelişim gerilikleri

-Spastik bozukluk

-Eklem ağrıları, romatizma

-Otizm

-Felç ve travmalar

Depresyon, anksiyete, panik atak

-Kabızlık ve hazımsızlık

-Karpaltunel, el bileğindeki sinir sıkışmaları

-Konuşma bozuklukları

-Hormon sorunları

-Erken boşalma, vajinismus, cinsel soğukluk

-Kas rahatsızlıkları vb.

Hastanın durumu ve hastalık refleksolojinin de seans sayısını değiştiren faktörlerdir. Örneğin bel fıtığı rahatsızlığı olan bir kişide 20 ila 30 seans uygulanırken, spastik çocuklara uygulanan refleksoloji haftada 3-4 seans olduğu gibi 1 yıl da sürebilmektedir. Seansın süresiyse 20 ila 40 dakika arasında değişiyor. Refleksoloji uzmanı tarafından uygulanmadığında yan etkiler görülebiliyor. Bu yüzden konuda uzman kişiler tercih edilmelidi.

Günümüz Hastalıklarına Tedavisinde de Kullanılan Refleksoloji Masaj Tekniği

Günümüz Hastalıklarına Tedavisinde de Kullanılan Refleksoloji Masaj Tekniği

Günümüz Hastalıklarına Tedavisinde de Kullanılan Refleksoloji Masaj Tekniği

Refleksoloji kan dolaşımını düzenleyerek lenfatik sistemin çalışmasında etkili olur. Vücutta bulunan zararlı toksinler dışarı atılır. Dikkat eksikliğinde etkili bir yöntem olduğundan hafıza, algılama ve öğrenme geriliği sorunlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Eklem ağrıları ya da stres kaynaklı baş ağrılarında ağrı kesici etkisi vardır. Hücrelere oksijenin ulaşmasıyla yaşlılık belirtileri gecikecektir. Refleksoloji bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle birey hastalıklara daha dirençli olur. Stresi azaltmada büyük etki sağladığından panik atak ve anksiyete bozukluğunda etkili olur. Ameliyat sonrasında uygulandığında vücudu çabuk toplar. Kaslarda ve tendonlarda spazmı azaltma özelliği vardır. Sinir sistemini etkileyerek kişiyi rahatlatır. Depresyon tedavisinde yardımcıdır. Hastalık sonrasında vücutta oluşan ödemin atılmasında büyük rol oynar. Yağ ve ter bezlerinin çalışmasını etkileyerek cilde nemlilik kazandırır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)

Yorum Yap