Masaj Ansiklopedisi

Refleksoloji ile Hastalık Tedavisi

Refleksoloji

Refleksoloji Nedir ?

Refleksoloji tedavisi ve bireyin tüm vücudu iyileşmek için ayak masaj içeren bir tedavi türüdür. Bu masaj vücudun doğal dengesini geri kazandırmanın yanı sıra dengesini korumaya yardımcı olmak için kullanılan nazik tipli bir tedavidir. Bazen, refleksoloji ayaklar gibi eller ve kulaklar da içerir. Çoğu durumda sadece ayak masajı olarak bilinir.

 

Refleksoloji Tarihi

Refleksoloji Terapisnin Tarihi

Refleksoloji Terapisi ve Tarihçesi

Tarihsel olarak bakıldığında refleksoloji kullanımı antik Çin, Mısır, Yunanistan gibi bölgelere dayanır. Ancak, William Fitzgerald adlı bir doktor bunu Batı’ya tanıtan ilk kişidir. Yirminci yüzyıla kadar Batı medeniyetleri bu türü tanımıyordu. Bölge tedavisi olarak anılan bir masaj türüydü. Bugün, refleksoloji sırt ağrısı, spor yaralanmaları, migren, artrit ve dahil çeşitli koşullar için bir terapötik tedavi olarak kullanılır. Söz konusu tedavi türünün sindirim bozuklukları, hormon dengesizlikleri ve uyku bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Ayrıca, birçok stres ilişkili koşulların tedavisinde özellikle yararlı olduğuna inanılır. Ancak, tıbbi durumlar ya da hastalıklar için bir çare değildir. Belki de refleksolojinin en önemli kullanım alanı gerilim gidermedir. Bugünün dünyasında, bireyler, fiziksel, zihinsel, duygusal ve stres alanının giderek artan seviyeleri ile karşı karşıdır. Refleksoloji terapisi, beden ve zihin rahatlatıcı stres giderici ve esenlik verici olarak genel bir duyguyu geri kazanmaya yardımcı olan etkin bir araç olarak hareket edebilir. Her yaştan insanlar refleksoloji tedavisinden yararlanabilir. Bazı bireyler arada zevk için bu yönteme yönelir. Birçok kişi düzenli olarak bu tedaviyi almayı tercih eder. Düzenli tedavi olan kişilerin sağlığını ve esenliğini korumak için onlara yardımcı olan bir eylemdir.

 

Refleksoloji Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

 • Gebelik krampları ve şişmelerde
 • Gebeliğe bağlı tansiyonda
 • Gebelik bulantı kusmalarında
 • Doğumu kolaylaştırmak için
 • Uyku bozukluğu, stres, yorgunluk, baş ağrısı ve migren ağrılarında
 • İdrar yolları sıkıntılarında
 • Sırt ve bel ağrılarında
 • Hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerinde
 • Sinüzit, astım ve romatizma hastalıklarında
 • Eklem ağrılarında ve iltihaplarında
 • Kısırlık tedavisi, menopoz, regl düzensizlikleri, adet ağrılarında
 • Vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, anorgazm

 

Refleksoloji sadece alternatif tedaviler ve terapiler ile ilgilenenler tarafından tanınmaz. Birçok tıp doktorları ve diğer sağlık profesyonelleri de etkili bir terapötik tedavi olarak bu tekniği tanır. Bazı tıbbi bakımlarda ek olarak hastalarına tavsiye edilir. Refleksoloji eğitim ve bölge terapisinin kullanımı eğitimli bir uygulayıcı ile yapılır. Eğitimli bir profesyonel refleksoloji için ayak bölgelerinde ince değişiklikleri tespit eder. Belirli bir bölgeye bir basınç uygulanarak bu bölgedeki karşılığa mani olur. Bu sayede organ ya da vücut sistemini olumlu yönde etkiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oy, ortalama: 4,25 / 5)

1 Yorum

 • Refleksoloji bel ve sırt ağrılarında ortalama ne kadar süre uygulanıyor ve ne kadar zamanda sonuç almaya başlıyoruz ?

Yorum Yap