Soru - Cevap

Masaj Sırasında Gaz Çıkarma

Masaj Sırasında Gaz Çıkarma

Soru Gönderen : Belma ÖZDEMİR
Ben dikkat ettim de masaj yaptırdığım esnada genelde gaz’ ım geliyor. Merak ediyorum bu sadece bana özgü bir durum mu yoksa masaj yaptıran herkes için aynı durum geçerli mi?

Uzmanın Cevabı
İsterseniz sorunuzun cevabını vermeden once bağırsak gazı nedir ve neden olur buna değinelim zaten bunu anlattıktan sonra da masajın etkisini az çok belirtmiş olacağız.

Bağırsakta Gaz Neden Olur?

Sağlıklı bir insanın bir gün yani 24 saat içerisinde yaklaşık olarak 15-20 defa makat aracılığı ile gaz çıkarması gerekmektedir. Çünkü gazın yapısında karbondioksit, metan ve hidrojen gazı bulunur. Bunlara neden olan ise kalın bağırsaktaki sindirimi tamamlanmamış gıdalardır. Aslında bağırsaklarda meydana gelen bu gazlar kokusuzdur fakat bakteriler bu gazlara eşlik ettiğinde koku oluşturabilir. Işte bu kalın bağırsakta birikan gazlar eğer 24 saat içerisinde 15-20 kez dışarı atılmaz ise bu kez karında bir şişkinlik olarak insanda rahatsızlığa neden olacaktır. Masaj ise kasların gevşemesine yaradığı için bu gazların insan vücudundan dışarı atılmasına yardımcı olur yani aslında masaj sonucu oluşmuyor ve vücudun normal bir seyrini tamamlamış oluyor.
Bağırsaklarda oluşan bu hazlar bazen genirme yoluyla da çıkabilmektedir Özellikle bayanları ele alacak olursak bayanların adet dönemlerinde bağırsak gazları daha sıklıkla görülebilmektedir.
Sonuç olarak ele alacak olursam masaj esnasında gaz çıkarmak sadece size özgü değildir ve bir çok kişide aynı durum söz konusu olabilir yani normal bir süreçtir diyebiliriz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 2,00 / 5)

Yorum Yap