Soru - Cevap

Masaj Anne ve Bebek Bağını Güçlendirir

Masaj Anne ve Bebek Bağını Güçlendirir

Masaj Anne Ve Bebek Arasındaki Bağı Güçlendirir Mi?

Soru Gönderen: Deniz BADE

Bebeklerde masajın hem kabızlık hem de gaz sıkıntısına iyi geldiğini biliyorum ancak masajın anne ve bebek arasındaki bağı da güçlendirdiği söyleniyor bu doğrumudur?

Uzmanı Cevabı

Kesinlikle evet masaj anne ve bebek arasındaki bağı güçlendiren en büyük dokunuştur. Aslında durumu şu şekilde tarif edebiliriz. İnsanlar her dönem kendilerini güvende hissetme ihtiyacı duyarlar bu gerek kadın olsun gerek erkek olsun herkes için en tabi ve en doğal ihtiyaçtır insan güven duygusuna anne karnındayken sahip olur bu duyguyu ilk tattığı yer ise anne rahmidir. Anne rahminde kendini güvende hisseden çocuk hamilelik sürecinde de anneye o kadar az sıkıntı verir.bu noktadan hareket edersek bebek masajı özellikle hamilelik döneminden başlayarak uygulanması gereken bir durumdu. Üstelik hamile olan bayanlar masaj yöntemleriyle rahatlayacak ve daha iyi bir hamilelik geçireceklerdir.

Bebek doğduktan sonrada annenin bebeğine yapmış olduğu minik dokunuşlar bebeğin sakinleşmesini kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Anne bebeğine her dokunduğunda bebek sistematik olarak annenin şevkatini alacaktır. Bu da her ikisi arasındaki bağın her geçen gün güçlenmesine neden olacaktır.

Anne Bebek Arasındaki Bağ Olmasa Ne Olur?

Anne ve bebek arasındaki bağ yani biz buna sevgi diyelim. Yeteri kadar alınmadığı durumlarda bebek daha huzursuz olacaktır çünkü kendini güvende hissetmeyecektir. Bu aslında insanın bebeklik döneminde en çok ihtiyacı duyduğu bir şeydir.

Yorum Yap