Masaj Ansiklopedisi

Manuel Terapi Nasıl Yapılır

Manuel Terapi

Manuel Terapi Nasıl Yapılır ?

Manuel Terapi adından da anlaşılacağı gibi el ile yapılan bir tedavi şeklidir. Manuel Terapi‘de tedavi şikayetçi olunan bölgeye baskı, germe ya da döndürme gibi işlemler yapılarak uygulanır. Tedavi seansları rahatsızlığın derecesine göre değişebilir. seanslar 10’a kadar çıkabilir. Manuel Tedavi yöntemi masajdan çok klasik bir tıbbi uygulamadır. Sağlık Bakanlığı ve Tabipler Odasının tedavi yöntemleri listesinde yer alan bir tedavi şeklidir ama ülkemizde çok fazla yaygın olan bir tedavi yöntemi değildir. Buna karşı dünya çapında çok yaygın kullanılan bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Manuel terapi kimler tarrafından yapılabilir ?

Manuel terapi kimler tarrafından yapılabilir ?

Manuel Terapi tedavisi sürecinde kişiye özel bir tedavi şekli seçilir çünkü bir tedavi yöntemi bir kişiye uygunken başka bir kişiye uygun olmayabilir. Bu yüzden herkese rahatsızlığı ve bünyesine göre tedavi yöntemleri uygulanır aynı şekilde dozlarda farklılık göstermektedir iki kişi düşünün ikisi de aynı rahatsızlıklardan şikayetçi olsun böyle düşünüldüğünde tedavileri de aynı olur diye düşünebilirsiniz ama Manuel Terapi tedavisinde herkese yapılan bazı testler sonrasında kime nasıl tedavi uygulanacağına karar verilir yani bu iki kişinin tedavileri ve uygulanan seanslar farklılık gösterebilir. Bu sebepten dolayı Manuel Terapi tedavisinde kendinizi bu alanda uzmanlaşmış kişilere emanet etmelisiniz. Manuel Terapi tedavisini diğer tedavilerden ayıran en büyük özelliği herhangi bir ilaç kullanılmamasıdır. Bunun dışında bazı rahatsızlıklar bazı tedavilerin uygulanmasına engel olabilir mesela tansiyon hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi hastalıklar aletlerle yapılan fizik tedavisine engel olabilir ama Manuel terapi tedavisinde bunun gibi bir engel yoktur. Manuel terapi tedavisinin uygulandığı birçok hastalık sayabiliriz bunların hepsini burada yazamasak da bazılarını sıralayabiliriz.

Manuel Terapi Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar:

  1. Bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı. ( Başarı yüzdesi % 98 olarak tespit edilmiştir.)
  2. Omurga kilitlenmesi.
  3. Boyun spazmı rahatsızlığı (tortikolis)
  4. Migren ve strese bağlı şiddetli baş ağrıları.
  5. Bazı dahili hastalıkların tedavisinde.

Bunlar sadece manuel terapi tedavisinin uygulandığı başlıca hastalıklardır. bunların haricinde de birçok rahatsızlıkların tedavisinde Manüel terapi tedavisi uygulanmakta ve % 80’in üzerinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 3,00 / 5)

1 Yorum

  • Ben uzmana soru sormak istiyorum. Bir masaj salonunda manuel terapi yaptırdım fakat işi bilmeyen bir insana denk geldim. Hala çok ağrıyor terapi gördüğüm yerler. Önerdiğiniz bir yer var mıdır?

Yorum Yap