Masaj Ansiklopedisi

Manuel Lenf Drenajı Fizik Tedavisi

Manuel Terapi

Manuel Lenf Drenajı Nedir ?

Manuel Lenf Drenajı adından da anlaşılacağı gibi lenflerle alakalı bir tedavi yöntemidir. Manuel Lenf Drenajı ile lenf ödemler el yardımı ile manipüle edilir ödemden dolayı kısıtlanmış lenf sıvısı tekrar serbest kalır.

Manuel Lenf Drenajı Hangi Hastalıklarda Uygulanır ?

Manuel Fizyoterapi, Manuel Lenf Drenaj Masajı

Manuel Fizyoterapi, Manuel Lenf Drenaj Masajı

Lenf ödem lenf sistemi bozulduğunda ve tıkandığında meydana gelen bir şişliktir. Lenf ödemlere genelde kollarda ve bacaklarda sıkça rastlanır bunun sebebi ya travmadır ya da lenf sisteminin iyi gelişmemiş olmasıdır. Çok rastlanmayana bir durum gibi görünse de Amerika’da yapılan bir çalışmada yıl içerisinde en az 90.000 ile 100.000 arası kişinin bu şikayetten dolayı tedaviye başvurduğu ortaya çıkmıştır. Lenfatik sistem lenf kapillerinden, lenf damarlarından, lenf düğümlerinden ve lenf bezlerinden oluşur. Lenf şeffaf bir sıvıya benzer. Lenf damarları bedenin uç noktalarından kalbe sıvı itme işini yapar. bu damarlarda oluşan genişliklere lenf düğümlenmesi denir ve genellikle eklemlerde oluşur. Yapıları böbrek şeklini andırır boyutları ise 1 ile 25 mm arasında değişir. Lenf düğümleri aslında bir filtre görevi görür çünkü lenf damarlarındaki yabancı partiküller burada tutulur.

Manuel Lenf Drenajı karnınızı sırtınızı içeren ve lenf yapısına uygun olarak uygulanan ritimli, hafif bir elle yapılan masaj türüdür. Masaj süresi yaklaşık 45 dakika olabilir. Masajdan sonra sıra cilt bakımındadır. Ödem derinin elastikliğinin azalmasına sebep olduğu için ph değeri yüksek bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmelisiniz. eğer vücudunuzda ya da herhangi bir yerinizde açık bir yara varsa bu yaraya bakım yapıp o bölgeyi bandajlamalısınız. Bandajı sıradan bir bandajla değil lenf ödem için özel hazırlanmış bandajlarla yapmalısınız bu özel hazırlanmış bandajlar kısa çekişlidir ayrıca bandajlama işini de kendiniz değil de uzman bir fizyoterapist yaparsa daha iyi olacaktır. Bandajlamayı yapan fizyoterapist size yapmanız gereken egzersizleri anlatacaktır bu egzersizler herkese göre değişmektedir buna fizyoterapistiniz karar vermelidir. Bütün bunlardan sonra artık ödem tedavi sürecine başlamış olur artık tedavi süresi ödeminizin tedaviye verdiği tepkiye göre değişmektedir. Genelde bu tür lenf ödem tedavilerinde yapılan iyileşme süreci çok uzun sürmemekle beraber sonuçların neredeyse tamamı olumlu sonuçlarla neticelenmiştir. Önemli olan kendinizi işinde uzman bir fizyoterapiste emanet etmenizdir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)

Yorum Yap