Masaj Ansiklopedisi

Karın Masajı

Karın Masajı ile Kabızlık Tedavisi

Göbek bölgesine özellikle bağırsak rahatsızlıklarının tedavisi için yapılan rahatlatıcı ve ağrı hafifletici bir masaj türüdür. Karın masajı sayesinde sindirim sistemi kasları gevşeyerek sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Bu bölgedeki kasların gevşemesiyle sindirim hızlandırılmış ve kabızlık probleminden kurtulmuş oluruz. Karın masajının avantajlarından biri de hiçbir ağrısı olmayışı, hiçbir yan etkisi olmayışı ve kendi kendimize de uygulayabileceğimiz bir masaj türü olmasıdır.

Karın Masajı Hangi Hatalıkların Tedavisinde Kullanılır.

Karın Masajı eskilerden beri uygulanan bir masajdır 19. Yy.da özellikle kabızlık sorunlarını ortadan kaldırma amaçlı uygulanmaktaydı ve zaman geçtikçe talep karları artan bir masaj türü haline gelmiştir. Kore’de yapılan araştırmalar sonucunda da karın masajının kabızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Brezilya’da da  yapılan bir araştırma sonucu karın masajı sonrasında kabızlık sorunu olan kişilerin tuvalet ihtiyacına daha çok gerek duydukları saptanmıştır. karın masajını uygularken kullanabileceğiniz biberiye, limon ya da nane esanslar masajı daha etkili hale getirecektir.

Karın Masajı birkaç günlük kabızlık sorunu yaşayanların yanında kronik kabızlık yaşayanlarda da işe yaramıştır. Washington’da askeri bir hastanede 80 yaş üstü bir bayanın kronik kabızlığı şikayeti üzerine kabızlık için kullanılabilecek tıbbi ilaçlar denenmiş ama hiçbir sorun alınamayınca her gün ortalama 10 dakika karın masajı uygulanmaya başlanmış ve sonucunda bağırsak hareketlerinin daha hareketli olduğu ve kabızlık sorununun çözüldüğü görülmüştür. Bu masajın hiç bir yan etkisi olmamakla beraber kabızlık sorunu yaşayan her 10 kişiden 9 unda işe yaradığı saptanmıştır.

Karın Masajı Nasıl Yapılır ?

Peki karın masajını yapabilmek için uzman bir terapiste ihtiyaç var mıdır? Tabi ki bu masajı uzman biri yaparsa daha etkili olacaktır ama bu sizin kendi kendinize karın masajı yapamayacağınız anlamına gelmemektedir. Evde kendi başınıza Karın Masajı yapmak için çok basit yöntemleri bilmeniz yeterlidir.

İsterseniz gelin karın masajını yapabilmek için bilmeniz gerekenlere bir göz atalım. Öncelikle masaja sağ taraftan apandisit bölgesinden başlamalısınız bu noktadan dairesel hareketlerle karnınıza saat yönünde masaj yapın. Apandisit bölgesinden kaburgalarınıza doğru gelin kaburganın altından sol tarafa doğru yönelin en soldan kasıklarınıza doğru gelin. Bu masajı günde 10 dakika uyguladığınız taktirde kabızlık sorununuzdan kurtulmuş olursunuz.

Karın Masajı Videosu izle

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oy, ortalama: 4,00 / 5)

Yorum Yap