Soru - Cevap

Kabız olan bebek için nasıl masaj yapmalıyız.

Bebeğim Kabız Oldu - Bebek Kabızlık Masajı

Kabız Olan Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Nasıl Masaj Yapabilirsiniz?

Soru Gönderen: Nazlı İPEK

Hocam merhaba benim 10 aylık bir bebeğim var ve sık sık kabızlık problemi yaşıyoruz bir çok yöntem denedik ancak kalıcı bir çözüm olmadı kabızlık çeken bebeğe masaj iyi gelir mi? Nasıl bir masaj yapmalıyım?

Uzmanın Cevabı

Bir çok bebek kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır bu aslında onlar için doğal bir süreçtir ve bunu çok fazla büyütmemek lazım yani korkutucu bir gerçek değildir. Bunun yanı sıra kabızlık sorunu bebek için acı verici olmaktadır. Çünkü bu esnada bağırsak hareketleri bebeğin başına bela olacaktır. Bu noktada ise kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalan bebeği n rahatlatılması için masaj yapılması en doğru olan çözümdür. Bebeklerde kabızlık masajı tıpkı gaz sorunu yaşayan bebeklerde olduğu gibi yapılmalıdır yalnız bu masajı yaparken dikkat etmeniz gereken şey sakin ve yavaşça hareket etmektir. Çünkü kabızlık sırasında bebeğin bağırsaklarında sıkışma ve hareketlenmeler olduğundan basınçlı bir uygulama bebeğe acı verebilir. Bu nedenle hafif dokunuşlarla yapılmalıdır.

En iyi masaj şekli ise bebeğinizin bağırsak bölgesine altı defa A harfinin çizilmesidir daha sonrasında ise sağ taraftan başlayıp sol tarafa doğru elleri kaydırmalısınız. Yine aynen bu hareketleri yaparken de oldukça hafif olmak gerekir bu şekilde yatay hareketler ettikten sonra bebeğinizin karın bölgesine parmak ucunuzla hafifçe bastırın bu onu rahatlatacaktır.

Bebeğinize nasıl kabızlık masajı yapabilirsiniz ? isimli videomuzu izlemenizi tavsiye ediyoruz

Uzmanın Önerisi :  Bebekler ile ilgili diger yazılarımızada göz atabilirsiniz.

Bebek Gazı Çıkartma

Bebeklere Uyku Masajı Nasıl Yapılır

3 Yorum

  • Bu yöntem benim oğluma fayda sağlamadı maalesef. Oğlum 2 yaşına yeni girdi. Başka yöntem var mıdır? Ben oğluma kuru kayısı yedirdim ve kabızlığı geçti. Fazla olmamak şartıyla 2 tane yedirdim düzeldi. Kabız olan insanlar kuru kayısı yemeli.

  • Öncelikle teşekkür ederim soruma cevap verdiğiniz için. Gerçekten çok işime yaradı görsel olarak çok hoş anlatım

    • Size yardımcı olabildiksek, ne mutlu bize Nazlı hanım, sitemizi ziyaret edip güzel yorumunuzu esirgemediginiz için biz Teşekkür ederiz.

Yorum Yap