Masaj Ansiklopedisi

İsveç Masajı Nedir ?

isveç masajı nasıl yapılıyor ?

İsveç masajı birçok insanın masaj denildiğinde aklına gelen bir masaj türüdür. İsveç masajı günümüzde vücudumuzu dinlendirmek rahatlatmak ve harekete geçirmek için uygulanan en iyi masaj tekniklerinden sadece bir tanesidir. Bu yöntemle kaslarımızı sürtünme yöntemiyle harekete geçirir ve kan dolaşımını hızlandırır. İsveç masajı vücudumuzu rahatlatmanın ötesine geçip kandaki oksijen düzeyini arttırarak kas toksinlerini azaltır. Bu da kan dolaşımını ve vücudumuzun esnekliğini artırmak için son derece etkili bir yöntemdir.

Ulusal Merkezi Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp tarafından yapılan bir çalışma 45 dakikalık İsveç masajı almış gönüllülerin stres hormonu kortizon düzeylerinde ciddi düşüşler olduğu görülmüştür. Üstelik gönüllülerde bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücreleri ve lenfosit sayılarında artış olduğu görülmüştür ve bu da bağışıklık sistemine grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele etmekte yardımcı olur. İsveç masaj tekniği el ve avuç içi ile dairesel baskılar uygulayarak yapılan bir masajdır. Standart bir İsveç masajı ortalama 30 ya da 60 dakika sürer ve vücudun en önemli kas grupları hedef alınarak bu masaj uygulanır. Masaj genellikle yumuşak bir masaj masasında uygulanır ve masajın yapıldığı ortamın son derece dinlendirici bir ortam olmasına dikkat edilir. Bu sayede kişinin kasları gevşerken zihinsel stres de ortadan kaldırmış olur. Bu masaj sayesinde genel rahatlamanın yanı sıra bilek burkulması gibi durumlarda oluşan ağrılarımızdan da kurtulabiliriz. Ya da en azında ağrıyı en hafife indirebiliriz. Görüldüğü gibi İsveç masajının birçok faydası vardır kan dolaşımını hızlandırdığı için genel bir gevşeme ve rahatlatma özelliği vardır, uygulanan alandaki kasları ısıtıp harekete geçirdiği için o alandaki burkulma gibi sebeplerden kaynaklanan ağrıları dindirme yada en aza indirme özelliği vardır.

Peki isveç masajını  herkes yaptırabilir mi ? Tabi ki bu masaj tekniğinin eğitimini almış birine yaptırmakla sıradan bir insana yaptırmak bir olmaz. Bu masajın yukarda bahsettiğimiz faydalarından yararlanmak için bu masajı tam anlamıyla uygulamak gerekir yoksa masajı yapan boş yere kendini yormuş olur sizde boş yere zamanınızı harcamış olursunuz. İsveç masajı gibi bir çok popüler masaj çeşidinin nasıl yapıldıgını merak ediyorsanız youtube video kanalımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 4,00 / 5)

4 Yorum

  • аvuç içleriyle direkt olаrаk kаsа uygulаnаrаk yаpılаn klаsik mаsаjdır. 5 аnа tekniği vаrdır: eflörаj: kаlbe doğru аvuç içleriyle yаpılır kаn ve lenf dolаşımını hızlаndırıp, аdаleleri güçlendirir. petrissаj: kаldırmа, sıkmа, itme gibi işlemlerle bölgede hızlı kаn dolаşımı sаğlаnаrаk аdаleyi güçlendirir. friksiyon: eklem bölgesinde uygulаndığındа eklemlerin güçlenmesini sаğlаr. vibrаsyon: sinir sistemini uyаrır. tаpotmаn: kuvvetli hаreketlerle аdаle ve sinir sistemini uyаrır. birikmiş toksin ve yаğlаrın kırılmаsını sаğlаr.

  • Şöyle isveçli, kаslı güçlü bir mаsör gelse de yаpsа dediğim mаsаj. аslındа türk de olur, fаrketmez.

  • Değişik mаsаj tekniklerinin kаrışımı yа dа temeli olаrаk nitelendirebilinir. sıkı sporа giden kişilerin аrаdа bir yаptırmаlаrını tаvsiye ederim. çünkü spor sonucundа vücuttа oluşmuş ve аtılаmаmış lаktik аsit, bu mаsаjlа sаyesinde yok edilebilir.

  • Çok rahatlamak istiyorum, sayenizde masajımı buldum. Stres ve sıkıntıdan uzak durmak istiyorum bir süre. Bunu bulduktan sonra tabiki birde masöre ihtiyacım var. Bİldiğiniz bu masajı yapan masör var mı sayın yönetici?

Yorum Yap