Soru - Cevap

Dinen Masaj yaptırmak Caiz midir

Dinen Masaj yaptırmak Caiz midir

Soru Gönderen : Ahmet BÖLÜKBAŞI

Hocam merhaba ben özel bir masaj salonunda masörlük yapan bir kişiyim ve bunun dinen hükmünü merak ediyorum. mesleğimin gereği olarak ta bayanlara dokunmak zorunda kalıyorum acaba dinimizce bu caiz midir? değil midir? bunu öğrenmek istiyorum.

Tıbbi Yönden Masaj Yaptırmak Caizdir.

Uzmanın Cevabı

Değerli kardeşim öncelikle şunu belirtebilirim. Eğer ki tedavi edici bir özelliği yok ise yani tamamen rahatlama ve keyfiyen yapılan bir durum ise o zaman masaj yaptırmak dinen caiz değildir. Çünkü kişilerin avret bölgesine bakmak müslümanlara haram kılınmıştır. Müslümanların görmemesi gereken avert bölgeleri vardır. Burasının başka yani yabancı insanlara açılması gösterilmesi elletilmesi yasaklanmıştır. Avret kelimesinin anlamı ise insanların vücutlarında açılması yasaklanan bölgeler anlamına gelmektedir.

Bu bölgeler Allah tarafından namazda ve namaz sonrasında kapatılması farz olarak kılınmıştır dolayısıyla başkalarının bakması ve görmesi caiz değildir. Kadınlar için avret bölgeleri nereler derseniz ayaklar, bilekler, eller ve yüzün dışında kalan bölgelerdir diyebiliriz. Bu kısımlar Kadınların erkeklere haram olan bölgeleridir. Bir de bunun dışında kadınların müslüman olan kadınlara karşı haram olan bölgeleri vardır bunlar ise göbekle diz kapakları arasında kalan bölgedir. Işte bu yasaklanan bölgelerin tıbbi nedenler dışında başka bir erkeğe veya kadına gösterilmesi caiz değildir.

Yani durum bu şekilde olduğu için bir kişinin yabancı birisine avert bölgesini göstermesi ve de başka bir kişinin bu avret bölgesine bakması yasaklanmıştır.

Ancak bunu tıbbi yönden ele alır isek buna sizin mesleğinizi dahil edelim. Masör bir erkeğin erkeklerin avret bölgelerinin dışındaki yerlere masaj yapması caiz olduğu gibi kadın bir masöz’ ünde kadın birine masaj yaparken avret bölgesini gözetmesi caizdir. Buradan şunu çıkarabilirsiniz. Erkek veya kadının karşı cinslerine masaj yapması caiz sayılmaz ve haramdır.

Ancak yukarıda belirttiğimiz doğrultu da insanların rahatsız olan uzuvlarının eğer bir masaj zorunluluğu varsa burada zaruriyetin ölçüsü dikkate alınarak masaj yapılabilmektedir. Bunun bir de maddi bölümü vardır yani caiz olan alanlara yapılan masajlardan ücret almakta helaldir.

Sonuç itibariyle özellikle tıbbi masajlar için konuşmak gerekirse ki buna fizik tedavi de dahil bunlarda caiz olmayan bir durum yoktur çünkü bu ağrılar oldukça şiddetlidir ve kesinlikle uzman bir el tarafından yapılmadığı takdirde geçmeyecektir.

Bu konuya da nasıl ki dinen caiz olup olmadığına siz karar vermediğiniz gibi tıbben zorunlu olup olmadığına da siz karar vermiyorsunuz. Doktor eğer size masaj yapılması zorunlu demiş ise o zaman sizin yapacak bir şeyiniz yok ve bu masajı tıbben yaptırmak zorundasınızdır. Ancak sizin üzerinize düşen vazife yalnızca masör veya masöz’ ü seçmek olacaktır. Yani bayan iseniz sizin masör’den bu hizmeti almanız yine doğru olmayacaktır. Ancak bulunduğunuz ortam da masöz bulamıyorsanız o zaman bunda da bir sakıncası yoktur diyebiliriz.

 

2 Yorum

  • Ahmet Bölükbaş yanacaksin cehennemde 😀 😀 kardeşim çalış boşver hacı hocayı bende bostancı masör özgür işlerinde kolay gelsin

  • Bence tamamen insanın kendi vicdanıyla alakalı bir durum. Dediğiniz gibi keyiften yaptiriliyorsa caiz değildir. Caiz olması için mutlaka bir rahatsızlığınızın olması gerek. Tamamiyle de vicdanla alakalı bir durum.

Yorum Yap