Masaj Ansiklopedisi

Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Bel ve Boyun Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Bel ve boyun ağrıları insanların günlük hayatına etkiler. Tedavi edilmediği takdirde farklı ve daha ciddi sorunlara neden olur.

Yaş ilerledikçe dejeneratif omurga hastalıkları olarak bilinen bir grup hastalıklar meydana gelir. Omurgada tuz birikmesi sonucu, diz ve baldırlarda çeşitli eklem problemleri ortaya çıkar.
Bel ağrısı sindirim bozukluğu, sinirsel rahatsızlık, psikolojik faktörler, yorgunluk vb. nedenlerden meydana çıkabilir. Bazen mide, dalak, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları da belde ağrılara sebep olur.Bel ağrılarının önlenmesi için yürürken beli düz tutmak, otururken beli eğmemek, kalp ve mide etkinliğinin iyi olması için derin nefes almak gerekir. Bu aynı zamanda kan dolaşımına iyi gelir, bel ağrısının önler.

Dayanılmaz Bel ve Boyun Ağrıları

Dayanılmaz Bel ve Boyun Ağrıları

Dar ayakkabı ve elbise giymek omurga hastalıklarına sebep olur. Bu ayrıntıya kadınlar daha çok dikkat etmelidir. Hep harekette olmalı, yatak yerinin çukur olmamasına önem vermelidir. Bel ağrısı olanlar ıspanak yemelidir. Limon suyu ve helva da bel ağrılarını yatıştırmak için faydalıdır.

Boyun ağrısı sırasında boynunu aşağı, yukarı, sağ ve sol yönlerde masaj önerilir. Ağrıyı dindirmek için taze kekik yapraklarını, ağzı örtülü kapta su eklemeden pişiriyor, sonra onu sıcak sıcak parçaya büküp, boyunun ağrıyan bölgesine koyuyorlar.

Omurga sütununun sağlığını korumak için yukarıda belirtildiği gibi otururken, yürürken beli eğitmeli, yumuşak, çukur olmayan ve uygun yatakta yatmak, düzenli hareket etmek gerekir.

Bey ve Boyunda Omurga Ağrısı

Bey ve Boyunda Omurga Ağrısı

Omurga ağrısı bazı durumlarda, sindirim organlarının çalışmasının bozulması sonucunda da oluşur. Bu gibi durumlarda, öncelikle bu organları tedavi etmek gerekir. Omurilik ağrıları olan kişilerin limon kullanmaları önerilir. Belinize limon suyu ile masaj yapmak da bu açıdan yararlıdır.

Bel ve omurgada olan ağrılar, kaslarda olan yorgunluk, gerginlik sonucu oluşur. Bu durumda sarımsağı dövüp zeytinyağı ile karıştırıyor, sonra aynı yağla bele masaj yapıyorlar. Bu işlem yorgunluğa iyi gelir ve insana güç verir.

Genel olarak, belde, omurga iskeletinde ve eklemlerdeki ağrılar sırasında ayı yağı ile ağrıyan yerlere hafifçe masaj önerilir. Yatarak televizyon izlememek, ağır eşyaları tek taraflı taşımamak ve kullandığınız kanepe veya koltuğun ortopedik olması, düzgün yaşam tarzına önem vermek, vücuda zarar veren alışkanlıklardan kaçınmak önemlidir.

Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi, Omurga Ağrıları Tedavisi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 4,50 / 5)

Yorum Yap