Soru - Cevap

Bebeklere Uyku Masajı Nasıl Yapılır

Bebeklere Masajı

Uyku Sorunu Yaşayan Bebeklere Nasıl Masaj Yapılır?

Soru Gönderen: İlayda TÜRKOĞLU

Hocam merhaba 6 aylık bir bebeğim ve henüz daha dünyaya ayak uyduramadı sanırım uyku problemi gibi bir sorunla karşı karşıyayız. Benim size sorum bebeğime nasıl bir masaj yapmalıyım ki rahat uyusun?

Uzmanın Cevabı

İlayda Hanım merhaba öncelikle bebeğinize ve size uzun ömürler diliyorum ve inşallah bugünleriniz de bir anı gibi geride kalacak bunu belirtmek istiyorum. Bu konuda kesinlikle bir telaşa ya da endişeye kapılmamalısınız çünkü bu aylarda bebeklerde bağırsak hareketleri çok sık olduğu için gaz sorunu bir hayli fazla olacaktır bu da ister istemez uyku sorununu etkileyecek bir önemli nokta ise bu bebeklerin 2 saatte bir acıktıkları gerçeğidir. Az yedikleri için çabuk acıkırlar. Bu iki husus konusundan sonra eğer ki bebeğiniz de bunlar yok ve yine de uyumuyorsa o zaman bebeğinize masaj yapmanız en doğru seçenek olacaktır.

NERELERE MASAJ YAPMALIYIM?

Öncelikle bebeğinizin karın bölgesiyle başlamalısınız çünkü gaz sıkıntısının neden olduğu ağrılar olabilir bu noktayı bastırmadan okşar gibi dairesel bir biçimde ovalamak gerekir. Daha sonrasında ise bacaklarına ve kollarına masaj yapmalısınız. Ardından kafa bölgesine hafif bir masaj yapın sonra da yüz üstü tutarak sırt bölgesine masaj yapmalısınız. Neden eller ve ayaklara masaj yaptık sorusu belki kafanıza takılabilir çünkü refleksoloji noktaları buralardadır ve bebeğiniz bu noktalara yapılan masaj sayesinde rahatlayacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Masajı

 

2 Yorum

Yorum Yap