Soru - Cevap

Bebek Gazı Çıkartma

Bebek Gazı Çıkartma

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Soru Gönderen: Betül KADERCİ

Hocam merhaba ben 3 aylık bir bebek annesiyim ve bu benim ikinci bebeğim. Önceki çocuğumda bu kadar gaz sıkıntısı yaşamamıştım ama bu bebeğimin bitmek tükenmek bilmeyen gaz sancıları oluyor acaba rica etsem bana bebek gazı nasıl çıkarılır, ne yapmam gerek anlatabilirmisiniz.?

Uzmanın cevabı

Yeni doğan bebeklerin küçük bir kısmı hariç, gaz sorunu yaşanmaktadır bu aslında bir sorun değil doğal bir süreçtir, burada bebeğinizin gazını çıkarırken ona yardımcı olmak gerekir ve bunun püf noktaları vardır.

Bebeklerde gaz çıkarma

Bebeklerde gaz çıkarma

Bebeğinizi Tutmanız Gereken Pozisyonlar

 1. Bebeğinizi omzunuza doğru dik bir şekilde tutup sırtına vurmalısınız
 2. Yüzüstü yatırarak sırtından ovalamalısınız
 3. Kucağınızda oturur pozisyondayken sırtına hafif, hafif vurabilirsiniz
 4. Kolunuzun üzerine uzatarak arkasından sıvazlayabilirsiniz.

Bu pozisyonlar bebeğinizin gazını çıkarmada yardımcı olacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra bu pozisyonlarda tuttuğunuzda gaz çıkardığını göreceksiniz eğer ki bu pozisyonlarda gazı çıkmamış ise o zaman yüzü koyun düz bir yere yatırarak 5-10 dakika orada kalmasını sağlayın bu da etkili bir yöntemdir.

Başka bir yöntem ise bebeğinize bisiklet hareketi yaptırmanız bebeğinizin bacaklarından tutun ve pedal çeviriyormuş gibi yaptırın

Bebeklerde gaz çıkarma egzersizleri uygulanırken, doktorlar bebeklerin yüzü koyun yatmalarını tavsiye etmez ama bu yeni beslenmiş bir çocuk için oldukça etkili bir yöntemdir bu sayede süt ile hava birbirinden ayrışmış olacaktır. Sizde sırtından dairesel biçimlerde sıvazlayarak ve hafif,hafif avucunuzun orta boşluğu gelecek şekilde sırtına vuruyormuş gibi yapmanız yeterli olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Masajı

3 Yorum

 • anlattığınız yöntem çok doğru. Bu yöntemler koca karı ilaçları veya yöntemleri de denmektedir :) . Eskiden beri osmanlı kadınlarına dayanan bir yöntemdir. Yemekten veya sütten sonra bebeğin belini ovalamak en doğal gaz çıkarma şeklidir.

 • slm. Bebeğinizi omzunuza doğru dik bir şekilde tutup sırtına hafifce aşağı yukarıya doğru yada sağa sola doğru el masajı yaparak elinizi gezdirin…
  Yüzüstü yatırarak sırtından ovalayınız
  Kucağınızda oturur pozisyondayken sırtına hafifce dokunup ovalayınız
  Kolunuzun üzerine uzatarak arkasından sıvazlayın

Yorum Yap