Soru - Cevap

Baş Ağrısı Masajını Nasıl Yapmalıyım?

Baş ağrısı için masaj

Baş Ağrısı Hafifletmek İçin Nasıl Masaj Yapmalıyım?

 

Soru Gönderen: Nazlı DİLBER

Merhaba hocam yaklaşık 20 gündür kafamın üst sağ tarafında bir ağrı var bu ağrı enseme kadar iniyor hatta öyle oluyor ki ağrı kollarıma kadar iniyor. Hocam baş ağrısını hafifletmek için nasıl bir masaj yapmalıyım bilgi verir misiniz?

 

Uzmanın Cevabı

Öncelikle size de merhaba hepinizin artık bildiği gibi ağrıların en büyük tedavi şekli masajdır. Masaj sayesinde beyin endomorfin ve serotonin hormonu salgılamaktadır. Bu hormonları ağrı kesici bir özellikleri vardır bu nedenle de sizde bir rahatlamaya ve buna istinaden de bir moral düzelmesine neden olacaktır.

NASIL MASAJ YAPMALI?

Masaj tüm ağrılı hastalıklarda uygulanabilir ve de çok başarılı bir yöntemdir. Eğer ki doktorunuzdan aldığınız bir ağrıkesici var ise onunla birlikte kullandığınızda etkisini bir hayli hızlı gösterecektir.

Masaj yaparken dikkat etmeniz gereken şey masajı uzuvlarınızın uçlarından en merkezine doğru yapmalısınız. Bunu yapmanızdaki amaç kanın kalbe geri gitmesine uygun baskıyı yapmaktır. Eğer ki kan dolaşımınız zır yönde ilerliyorsa o zaman masaj yapmamalısınız. Masaj yarken bir dikkat emeniz gereken nokta ise atardamara bastırmamalısınız

Masajı her saat yapabilirsiniz bunun için planlanmış ya da şu gün yapabileceğim şeklinde bir karar yoktur.

Diyelim ki başınız ağrımaya başladı o zaman ayaklarınızı bir sıcak suyun içerisine sokmalısınız birkaç dakika bekledikten sonra işaret parmaklarınızı şakaklarınızın boşluğuna koyarak aşağıdan yukarıya yavaş, yavaş dairesel çeviriniz. Ayaklarınızdaki sıcak su baş çevrenizdeki kasların gevşemesine yardımcı olacak bu sayede gergin olanlar ise kaybedecektir. Fırça ile tarar gibi masaj yapmakta oldukça etkilidir.

Baş Ağrılarını Hafifleten Masaj nasıl uygulanır.

2 Yorum

  • Baş ağrısını geçirmek için benim bildiğim bir masaj turu var. Baş ağrıdığı zaman hafifletmek veya geçirmek işin baş parmağınızın bileğe doğru giden kemiğini 3-4 dakika ovalayın. Her iki elin baş parmağınıda bu şekilde ovaladiginiz zaman geçiyor.

  • Baş ağrısı sürekli çekiyorum. Dediğiniz uygulamaları yaptım hatta yaptırdım ama sonuç alamadım. Başka öneriniz var mıdır.

Yorum Yap