Masaj Ansiklopedisi

Ayurveda Masajı İle Şifaya Kavuşun

Ayurveda Masaj

Ayurveda Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Hindistan’da tıpta yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinde Ayurveda Masajı kullanılmaktadır. Ayurveda Masajı ile yalnızca beden kasları ve eklemleri üzerinde uygulanan bir masaj türü değildir. Ayurveda Masajı ile aynı zamanda kişinin bedenini esansal yağlarla ovalayarak rahatlatmak amacıyla kullanılan bir masaj türüdür. Bu yağlar rastgele seçilen yağlar değildir bunları seçerken klinik araştırmalar sonucunda karar verilir hangi yağın kullanılacağına. Ayuvera Masajını uygularken ilk önce bu masajın kişiye ne amaçla uygulanacağı saptanır. Çeşitli sebeplerle uygulanan bu masajın gerekçelerinden birkaçını şöyle sıralayabiliriz.

  • Vücuttan toksinleri atmak için
  • Bazı hastalıkların tedavisi için
  • Profil aksi amacıyla yapılan masaj
  • Kozmetik amacıyla yapılan masaj

Ayurveda Masaj Çeşitleri

Ayurveda Masajı Diyeti

   Ayurveda Masajı yoluyla cilde tedavi amaçlı kimyasal maddelerde cilt yoluyla nüfus edilmiş olunur. Seçilmiş yağlar kullanılarak uygulanan birkaç Ayurveda Masaj türü vardır bunlardan bazıları şunlardır.

Abhyanga Türü:

Bu masaj altı farklı şekilde yapılmaktadır. Kişi bu masajı yaptırırken bu masaj için tasarlanmış özel bir masaya uzatılır ve iki kişi tarafından yaklaşık bir saat bu masajın teknikleri uygulanır. Bu masajın etkisi masajı yapan kişinin uyguladığı basınca ve seçilen özel esansların kalitesiyle orantılıdır.

Pissi Çilli Türü

Kişinin bütün bedenine masaj yapıldıktan sonra kişi masaj alanına uzanır ve iki kişi birden masaj yaptıran kişiye iki saat boyunca masaj yapar. Masajı uygularken bu masaja özel sıcak yağlar kullanılır. Bu masaj türünü genellikle eklemlerinde sorun yaşayan kişilere uygularlar.

Svedana Türü

Bu masaj türü uzman bir masaj terapisti tarafından uygulanır ve ortalama 40 dakikalık bir masajdır. Bu masaj sonunda kişideki kan dolaşımı düzenlenir, terleme artar ve hücreler daha açık hale gelir. Bu masaj özellikle larenjit, arterit ve farenjit hastalılarının tedavisinde uygulanır.

Punda Sveda Türü

Bu masaj diğer masaj türlerine göre biraz daha farklı bir uygulama şekline sahiptir. Bu masajı uygularken şifalı bitkiler ve kaynatılmış pirinç kullanılır. Masaj seansı dört kişi tarafından yapılır ve bu dört kişi iki saat boyunca kişiye seans uygular. Seans sonunda kişinin bedeni ısınmış olur ve özellikle osteohondroz hastalığının tedavisinde yardımcı bir tedavi şeklidir.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)

1 Yorum

  • “Bazı hastalıkların tedavisi için” kullanılan bu masaj hangi hastalıklara iyi geliyor? Bunun açıklamasını yapabilir misiniz? Eğer bende ki hastalığa iyi gelirse sizlerde bu masajı yapan salonlar hakkında bilgi alacağım. Teşekkürler..

Yorum Yap