Soru - Cevap

Ayak Tabanı Ağrı Masajı

Ayak Ağrısı Masajı

Spor Sonrası Ayak Tabanı Ağrısı

Soru Gönderen: Emine GÜNDOĞDU

Merhaba Sn Hocam,  Ev hanımıyım ve ev işleri dışında gündelik yaşamımda pek fazla hareklilik olmadığı için günümün çoğunu evde oturup tv izleyerek yada internette sorf yaparak geçiriyorum, 1 ay önce 90 kg ile spora başladım ve şuana kadar 9 kg verdim, Günlük 2 km kadar yürüyüş yapıyorum ayak tabanlarımda ağrılar oluyor, bunu ilk zamanlar günlük yürüyüşüme baglamıştım ve hastaneye gidip muayene olduğumda da bu yönde söylemişlerdi bana ve spor sonrası ayak tabanıma masaj yapmamı önermişti doktor. Sizce spor sonrası ayak tabanım ve topuk ağrılarım için hangi masajı yapmalıyım ?

 

Ayak Ağrısının Sebebi ve Ayak Ağrısı Masajı

Uzman’ın Cevabı :

Vücut uzuvlarımızda ağrı hissettigimizde, bunun bir şeylerin doğru gitmediğine dair bir alarm olduğunu biliriz. Sizde olduğu gibi çoğu kez uzuvlarımızdaki ağrıların neden kaynaklandığına dair bir fikrimiz vardır. Uzun süreli yürüme, yürüyüş sonrası oluşan ayak ağrıları hastayı yürütmez bir hale getirir ve hasta durup biraz dinlenince  ayaklarındaki ağrı geçer. Spor sonrasında ayak tabanınızda oluşan ağrıları hafifletmek için yapmanız gereken masaj için paylaştıgımız videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Ayak Masajı Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

 

Ayak ağrılarını geçirmek için öneriler nelerdir?

Ayaklarınızda şişkinlik ve ağrı varsa, bir torbanın içine buz koyarak ayağınızın üzerinde gezdirin, bu işlem sırasında rahatsızlık hissediyorsanız, buz torbasını direkt teninizin üzerine gezdirmek yerine çorap giyerek ayaklarınızda yirmi dakika kadar bekletin.

  1. Rahat bir yere oturarak, ayaklarınız sıcak su dolu bir kabın içine sokun. Burada dinlendiğinizi ve ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.
  2. Ayak ağrılarına karşı ayaklarınızla birlikte bacaklarınıza ve baldırlarınıza nemlendirici bir losyonla masaj yapabilirsiniz. Yapacağınız masaj ağrıyan yerde kan dolaşımını düzenleyerek, ağrıların dinmesini sağlayacaktır.
  3. Ayağın altına bir tenis topu koyarak, ileri ve geri hareket ettirin. Rahatladığınızı ve ağrıların gittiğini göreceksiniz.
  4. Ayaklarınızı ve ayak tabanınızı esnetmek için egzersiz yapabilirsiniz.
  5. Ayaklarınızı 4 bardak suyun içine koyduğunuz 8 yemek kaşığı kekikle kaynattığınız karışımla ovabilirsiniz. Ağrılar için çok rahatlatıcı olacaktır.
  6. Bir şişenin içinde 1 kahve fincanı zeytinyağı, amonyak, gazyağı, 2 kahve fincanı ispirto, 4 yemek kaşığı toz kafuru koyarak bunları iyice karıştırın. Bu karışımla ayaklarınızı ovmanız, ağrıların dinmesine yardımcı olacaktır.
  7. Ayakkabı seçiminde az topuklu ve rahat olanları tercih etmeye çalışın.
  8. Düzenli olarak spor yapın.
  9. Ayaklarınızı dinlendirmek için, yüksek bir yere ayaklarınızı kaldırarak bir süre bu şekilde bekleyin. Bütün gün ayakta kalmış olan ayaklardaki kan dolaşımını bu sayede düzene sokabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, ortalama: 4,67 / 5)

2 Yorum

  • Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim, paylaştığınız videoyu izledim, görsel anlatım ile cevap vermeniz benim için gerçekten çok faydalı oldu ve önerilerinizi dikkate alacağım. Tekrar teşekkür ederim.

Yorum Yap