Masaj Ansiklopedisi

Akupresür Masajı

Akupresür Masajı

   Akupresür Masajı ilk olarak Çin’de uygulanmaya başlanmıştır ve tarz olarak da akupunkturla benzerlik taşıyan bir masaj türüdür fakat tarih olarak araştırıldığında Akupresür Masajı akupunktura göre daha eskiye dayanmaktadır. Daha doğrusu akupunkturun tarihine baktığımızda Akupresür Masajını görürüz çünkü Çinliler Akupresür Masajını bir müddet kullandıktan sonra akupunkturu geliştirmişlerdir ve bu yönde çalışmalar yapmaya başlamışlardır daha sonra Akupresür Masajı yerine akupunktur uygulamaya başlamışlardır. Kökenleri aynı olduğu için birbirlerine benzeyen çok yönleri vardır örneğin ikisinde de bedeni meridyenleştirerek ve belirli noktaları saptayarak vücuttaki rahatsızlıkları giderip iyileştirmek amaçlanır. Bu iyileştirme saptanan noktalara el ile baskı uygulanarak yapılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan iyileştirme sadece sorunlu bölgeyi değil bütün vücudu olumlu yönde etkilemektedir. Akupresür akupunkturdan ayıran özellik akupunktur iğneler ile yapılırken Akupresür el ve ayaklar ile yapılır. Yani el ve ayaklar ile yapılan basınç ile sorunlu bölge iyileştirilmeye çalışılır. Belirlenen ağrılı ve sorulu bölgelere yapılan basınç ile o bölgedeki kasılmadan dolay oluşan kas ağrıları giderilerek iyileştirilmek amaçlanır. Bu yöntem ile aynı zamanda kan dolaşımı hızlandırılarak bedenin direnci artırılıp daha zinde bir vücudumuzun olması sağlanmaktadır.

   Akupresür ile asıl amaç ağrıları dindirmek olsa da sadece ağrılardan kurtarmış olmuyor aynı zamanda hem fiziksel hem de ruhsal ve zihnen bir rahatlama sağlamaktadır. Akupresür Masajı uygulama şekli olarak öyle çok karışık ya da öğrenilmesi zor bir yöntem değildir ama tabi bunda da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Uygulanması kolayca öğrenilebilinir ama asıl dikkat etmeniz gereken şey ağrının tam olarak neresi olduğunu saptamalı ve o nokta üzerine uygulama yapmalısınız bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise basınçtır. ağrılı bölgeye elleriniz ile ya da ayaklarınız ile basınç uygularken uyguladığınız basıncın şiddetini çok iyi dengelemelisiniz. Basınç gerektiği kadar olmalı yani ne çok sert ne de çok yumuşak olmalı. Eğer baskı uygularken Akupresürü uyguladığınız kişi acı hissediyorsa işi orada bırakın çünkü hatalı bir şekilde baskı uygulamışsınız demektir.

Akupresür masajını herkes yapabilir ama herkese yapılamaz mesela kişi hamile ise, madde bağımlısı ise ve henüz yemek yemiş ise bu kişiye Akupresür masajı uygulayamazsınız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, ortalama: 4,00 / 5)

1 Yorum

  • Merhaba. Ben eşime bu masajı yaptım fakat eşim hamileydi. Yazınızın en sonunda hamilelere yapılmaz demişsiniz. Ben okumadan bu masajı uyguladım kendisine. Bir sorun olur mu ? Doktora gitmelimiyiz?

Yorum Yap